OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Domáce zvieratká

Starostlivost´ o morčatá
 
Google
 
 

Morča pre osamelo žijúcich ľudí, mladých manželov či partnerov, ktorí zatiaľ neplánujú deti, a ostatných

Ideálny partner. Ak ste mladý manželský pár, vedzte, že až sa rozhodnete mať bábätko, morča - zo zdravotného hľadiska nepredstavuje žiadne riziko. Dokonca, ak sa od útleho veku chová v jednej domácnosti s dieťaťom zviera, je menej pravdepodobné, že dieťa neskôr bude trpieť nejakou alergiou (túto informáciu mám od alergológa). Ako však dieťa bude rásť, musíte držať morča v bezpečí od neho, aby mu neublížilo. Ak sa rozhodnete darovať morča iným dobrým ľuďom - najlepšie bude aj s jeho klietkou, aby si ľahšie privyklo na nové neznáme prostredie. Najvhodnejšie by bolo, aby ľudia, ktorým chcete morča neskôr darovať, vás chodili pravidelnejšie navštevovať, aby si na nich morča zvyklo. Neskôr si ho budú brávať na kratší čas aj k sebe domov - a to vždy aj s klietkou. Takáto zmena chovateľa bude pre morča najviac prijateľná.

Hoci má táto klietka zvýšené dno a aj ochrannú fóliu okolo, čisto nie je ani pri nej

Všeobecne je pre vás morča nevhodné vtedy, keď:

  • niekto z rodiny (a nemusí bývať priamo u vás v byte) má alergiu na srsť;
  • vy alebo niekto z rodiny je prehnane poriadkumilovný;
  • nechce sa vám o morča každodenne starať a venovať mu svoj čas počas 5 - l0 rokov jeho predpokladaného života;
  • nechce sa vám do morčaťa investovať (pravidelne treba kupovať stravu, hobliny a seno, zverolekárske ošetrenia sú tiež drahé (za akútny prípad môžete zaplatiť naraz aj cez 1000,- korún - a to nemáte istotu, že zvieratko prežije);
  • počas vašej neprítomnosti sa oň nebude mať kto postarať.
 
Možnosti, ako získať morča

1. Kúpou z chovproduktu

Výhody: Nízka cena.
Nevýhody: Môžete kúpiť gravidnú samičku či morča s chorobou, ktorá zatiaľ nemusí byť viditeľná. Ak je samička v nižšom štádiu gravidity, nemáte šancu to zistiť. Pri vyššom stupni cítite pohyby v jej zväčšenom brušku. Nie je výnimka kúpa takejto samičky. Nemusí to však byť problém, mladé odchováte a predáte. Príliš mladá rodička je však viac ohrozená, že pri pôrode zahynie. Viac v kapitole Chov mláďat. Choré morčatá nebývajú až tak časté. Ak skontrolujete zdravie morčaťa tak, ako je to napísané v kapitole Kúpa, je malá pravdepodobnosť, že bude trpieť nejakou skrytou chorobu, ktorá sa rozvinie až neskôr. Nevýhodou je tiež, že v chovproduktoch sa morčatám nevenujú a morča nebude navyknuté na ľudí. Morčatá môžu byť zranené zo súbojov, a väčšina z nich (hlavne samcov) má ohryzené uši (tiež dôsledok bitiek).

2. Kúpou z chovateľskej stanice
Výhody: Morča je viac privyknuté na ľudí. Chovateľské stanice šľachtia a zväčša predávajú čistokrvné morčatá a rôzne rasy i zafarbenia, aké v chovproduktoch nenájdete. Možnosť kúpy chorého morčaťa či gravidnej samičky je minimálna.
Nevýhody: Vyššia cena.

3. Kúpou či darovaním od ľudí, ktorí sa morča z nejakých príčin rozhodli ďalej nechovať
Výhody: Väčšinou získate krotké, na ľudí už zvyknuté morča. Samozrejme zo začiatku bude vystrašené v novom prostredí, ale za krátko si zvykne. Teda za predpokladu, že s ním bývalí majitelia dobre zachádzali. Niekedy môžete k takémuto morčaťu získať lacno klietku.
Nevýhody: Ide väčšinou o dospelé morča a teda dožije sa zrejme menej. Jeho majitelia vám môžu povedať vek morčaťa, ak ho však nevedia, u dospelých morčiat sa prakticky nedá určiť. Morča sa dožíva 5 až 10 rokov, výnimočne viacej.

4. Kúpou či darovaním od ľudí, ktorí vychovali mláďatá
Výhody: Morča nemuselo zažiť stres v chovprodukte, bude teda menej obtiažne privykanie.
Nevýhody: Žiadne.


Ako žije morča v chovprodukte

 Mláďatko, niekedy ešte príliš maličké, ktoré by ešte malo piť mamičkine mliečko je násilne odtrhnuté od mamičky a umiestnené medzi zväčša množstvo morčiat rôzneho pohlavia a rôznej veľkosti. Ak je ešte veľmi maličké, niektoré morčatá ho akceptujú, nájdu sa však aj také, ktoré zaútočia aj naň. O čosi lepšie to znáša, ak tam príde spolu so súrodencami. Morčatá bývajú zväčša veľa na malom priestore, nemajú dosť priestoru na voľný pohyb, a aj to spôsobuje, že niektoré sú agresívne voči druhým. Samci bojujú medzi sebou o samice, a najhoršie je to, keď sa niektorá z nich hára. Väčšina morčiat a to hlavne samcov má ako pozostatok týchto bitiek obhryzené uši. Kožné rany sa zahoja, ale kus ucha však nedorastie. Morčaťu to ale nespôsobuje žiadne problémy v ďaľšom živote. Morčatá sú takisto znervózňované stále veľkým počtom ľudí v blízkosti. Väčšinou nie sú správne kŕmené, majú skôr diétnu stravu pozostávajúcu hlavne zo sena a sušeného krmiva.

 


 
Divé morča je veľmi obratné
Pred pár sto rokmi pobehoval praprapra...dedko vášho miláčika spoločne s jeho praprapra...babkou v Južnej Amerike po stepiach, hrabal si v zemi úkryty, príp. sa nasťahoval už do existujúcich, nepohrdol ani puklinami v skalách alebo hustými kríkmi. Ich ďalší potomkovia dodnes obývajú túto oblasť, žijú v kolóniách, podobne ako u nás králik divý. V minulosti sa morčatá používali ako obetné zvieratá, v niektorých hroboch sa našli mumifikované. Z týchto mumifikovaných morčiat sa zistilo, že už vtedy existovali dlhosrsté i rozetové plemená, takisto rôznofarebné, nevznikli teda v Európe. Ako z divého morčaťa, ktoré malo len jednu farbu - aguti vyšľachtili toľko farieb, ktoré poznáme dnes je dodnes nejasné. Tiež to, ako vznikli morčatá s rôznou dĺžkou a stočením srsti. V pôvodnej domovine plnilo nielen účel obetného zvieraťa, ale chovalo sa vo veľkom aj na mäso podobne ako u nás hydina - a to sa uchovalo dodnes. Na tento účel tamojší obyvatelia chovajú veľké morčatá - nad 2500 gramov. Niektoré divé morčatá neskôr zdomácneli a chovali sa deťom pre zábavu. Nemali na ne klietky, väčšinou žili sami v okolí ľudských obydlí. Tie viac divoké ušli a tým sa vylúčili z chovu, ostávali teda len krotké jedince.

Rozdiely medzi divým morčaťom (nazývaným peruánske) a domácim

 
Nory si často vyhrabáva v zemi
V prvom rade je to stavba tela. Divé morča je chudšie, má viac špicatú hlavu, čo mu umožňuje ľahko prenikať húštinami. Na rozdiel od nášho miláčika je rýchle a obratné, hrabe sa v zemi a dokáže vyskočiť až do výšky jedného metra. Ďalej sa odlišujú aj vo vnútorných orgánoch, divé majú menší žalúdok, krátke tenké črevo, dlhé slepé a hrubé, domáce naopak. Divé morča má hrubšiu srsť, väčšinou tmavú a krátku.

Morča v Európe
Už krátko po objavení Ameriky v roku 1592 sa doviezli prvé morčatá do Európy. Zo začiatku boli veľmi vzácne a drahé, mohla si ich dovoliť teda len vyššia vrstva, kupovali ich ženám a deťom na hranie. Nakoľko sa morča rýchlo množí, za pomerne krátky čas si ho mohli dovoliť aj menej majetní ľudia. Žiaľ, neskôr sa stalo a doteraz je častým zvieraťom používaným na pokusy.

Ako dostalo morča svoje meno?
Morča, alebo inak morské prasa (tak isto ho volajú v Nemecku a Rusku) dostalo meno podľa prasaťa, na ktoré sa podobá hlavne svojim správaním, a slovo morské znamená, že k nám prišlo spoza mora.

 

Kúpa

Hoci morčaťu v chovprodukte nemôžete zistiť povahu, niečo predsa len môžete. Najskôr morčatá dlhšie sledujte. Všímajte si, ktoré sa správajú bojazlivo a pri každom pohybe v blízkosti klietky splašene behajú, a ktoré to necháva kľudnými. Vyberajte z tých kľudných. Z bojazlivého morčaťa by ste mali menej radosti, ťažšie by si na vás zvykalo a možno nikdy nezvyklo úplne. Vami vytipované morča potom sledujte, či nemá problémy s chôdzou alebo iné znaky choroby. Požiadajte predavačku, aby vám ho chytila a podala. Môže mu zistiť pohlavie. Najlepšie ale urobíte, ak sa naučíte rozoznať pohlavie sami. V niektorých chovproduktoch je zakázané chytať zvieratá. Ak by vám však ani ako záujemcovi o kúpu nechceli morča podať, choďte do iného obchodu. Všímajte si tieto veci:
Srsť nemá lysiny alebo parazity (napr. vši sa sústreďujú hlavne okolo očí a nosa).
Pokožka zmeny na koži, šupiny a iné nepravidelnosti.
Papuľka nemá zapálené kútiky ani zbytok papuľky, neslintá, pozrite mu do nej, či mu správne rastú zuby.
Oči majú lesk, neslzia, nemokvajú, nepresvitá cez ne biela škvrna (nádor).
Uši nemá zapálené. V ušiach nemá parazity. Môžu byť dohryzené, je to dôsledok bitiek a veľa morčiat to má, nie je to však prekážka.
Nos nie je zahnisaný a netečie z neho.
Análny a pohlavný otvor sú čisté.

Ak má morča usmiatu papuľku, bude mať zaručene priateľskú povahu. To ale neznamená, že ostatné také byť nemôžu!
Mladé zdravé morča
Čítala som, že sa neodporúča kupovať choré morča zo súcitu. Ja nebudem odporúčať nič, každý vie najlepšie, čo robí. Keď som kupovala Bertíka, videla som, že má nejaké vyrážky na zadnej časti chrbta. Ale už som si ho vyhliadla - a teda prijala ho za svojho, už som vedela, že sa ho nevzdám a dám ho liečiť. Išla som s ním k zverolekárovi a ten mi povedal, že to má ranky po pohryzení od iných morčiat, ktoré sa mu zapálili. Dal mu akúsi injekciu a stav sa mu už o dva dni podstatne zlepšil. Po druhej injekcii sa mu sa mu všetko celkom zahojilo. V chovprodukte držia morčatá spolu bez ohľadu na pohlavie, preto sa samci medzi sebou často bijú, a tým najmiernejším dôsledkom ich súperenia sú ohryzené uši. Môže sa vám však stať aj to, že si domov prinesiete gravidnú samičku.

Preprava
Ak aj nemáte auto, skúste si ho na prepravu zaobstarať, požiadajte známeho, nech vás zvezie. Cestovanie je totiž pre morča vždy veľmi stresujúce, tak nech aspoň trvá čo najkratšie. V chovproduktoch bežne morčatá dávajú do krabice s dierami, za ktorú je potrebné ešte i priplatiť. Vy však majte so sebou prenosnú nádobu vystlanú hoblinami, senom, či trávou. Morča sa nebude v nej šmýkať zo strany na stranu a keď sa v nej aj pomočí, nerozleje sa to a nezašpiní mu celú srsť.

 

Základné zložky potravy

1. ovocie, zelenina a zelené krmivo
2. seno
3. kŕmne zmesi s obilninami
4. pitná voda
5. doplnky výživy

1. Ovocie, zelenina a zelené krmivo
-sú dôležitým zdrojom vitamínov, minerálov a ostatných nevyhnutných látok a sú základnou zložkou potravy pre morča. Podávajte len zrelé.

Ovocie:
Vhodné: Takmer všetko ovocie, podľa sezóny. Napr.: jablká, banány, jahody, grepy, melóny, kiwi, mandarínky, pomaranče, citróny, čerešne, ríbezle, melóny.
Čiastočne vhodné: Hrušky (veľké množstvo nafukuje).

Zelenina:
Vhodné: Listy karfiolu, mrkva, mrkvová vňať, zemiaky, paprika, petržlen, červená repa, uhorky, zeler, špenát, paradajky, cukety.
Čiastočne vhodné: hlávkový šalát a čínska kapusta (veľké množstvo dusičnanov), všetky druhy kapusty, karfiol, kaleráb aj s listami, brokolica, cvikla (spôsobujú nadúvanie).
Nevhodné: staršie listy hlavne červenej a bielej kapusty.
Jedovaté: zelené zemiaky, zemiakové klíčky, surová fazuľa.

Zelené krmivo z lúk:
Vhodné: Tráva, púpavové listy, žihľava, praslička, rebríček, kostihoj.
Čiastočne vhodné: ďatelina (spôsobuje nadúvanie).
Jedovaté: medvedí cesnak.

Pokiaľ zbierate zelené krmivo vonku, dbajte na to, aby nepochádzalo z blízkostí ciest, tovární a polí (pesticídy a insekticídy). Tiež ho nezbierajte tam, kde chodí veľa psíčkarov (možnosť prenosu infekcie cez výlučky psa na morča).

Mokrá tráva: koniec mýtu!
Mnohí chovatelia sa tým riadia dlhé roky a aj dnes vám mnohí veterinári budú tvrdiť, že mokrá tráva nadúva. Skutočnosť je ale iná. Morčatám mokrá tráva nevadí, ak ju skonzumujú hneď. Nesmie však dlho stáť, a hlavne ak je na kope, napr. ju neskladujte v igelitovej taške, inak môže zatuchnúť príp. začať plesnivieť. Ak ju chcete skladovať, je treba ju vysušiť, a to tak, že ju rozložíte na väčšiu plochu. Mokrá tráva je dokonca výhodná oproti suchej v tom, že dážď z nej zmyl prípadné psie výlučky (cez ktoré sa môže prenášať príp. infekcia).

 

2. Seno
Čerstvé seno musí mať morča stále k dispozícii. Väčšina väčších predávaných klietok pre hlodavce obsahuje ako súčasť aj jasličky na seno. Ich výhoda je v tom, že seno je v nich stále čerstvé, teda morčatá si ho nezašpinia močom a výkalmi. Najlepšie je, ak sú jasličky zvonka klietky, a teda šantivé morča do nich nemôže skákať a zraniť sa.
Seno môžete kúpiť v chovateľských obchodoch a hypermarketoch. Žiaľ, väčšina nie je príliš hodnotná. Najlepšie je, ak je seno mierne nazelenalé. Nemalo by byť prašné, ak by morča takéto seno často dostávalo, môže dostať zápal očí a podporuje to aj zápal pľúc. Skôr, ako seno kúpite, dobre ho obzrite zo všetkých strán, či nie je prašné alebo hnilé. Hlavne v hypermarketoch je často problém nájsť bezprašné seno. Obehajte viac obchodov a nájdite taký, kde predávajú seno vyhovujúce. Výhoda je, ak seno neobsahuje príliš hrubé stonky, pretože morčatám tom veľmi nechutí, ale v podstate to nevadí. Ak sa rozhodnete pridávať seno morčatám priamo do klietky, pridávajte často a malé množstvo, aby to nemali možnosť veľmi zašpiniť močom a výkalmi.

Tip: Pripravte si seno samy! Aj vás chytajú zimomriavky z cien sena v obchodoch? Jednoduché riešenie! Natrhajte alebo nakoste si trávu a nechajte ju vysušiť. Rozložte ju na väčšiu plochu a počkajte, kým nezačne žltnúť. Keď bude čiastočne žltá (ale obsahuje ešte aj mierne zelené časti), dôkladne ju skontrolujte, či nezačala plesnivieť alebo nezatuchla (privoňajte) a môžete ju podať morčatám.

3. Kŕmne zmesi s obilninami
Dostanete kúpiť v chovateľských obchodoch. Slúžia hlavne ako pochúťka, morčatá ich zväčša milujú, nie sú však nevyhnutné. Môžete tieto zmesi kupovať, obsahujú aj rôzne vitamíny, morčaťu ich však dávajte v menších dávkach. Jedno morča by nemalo za deň skonzumovať viac ako jednu polievkovú lyžičku tohto krmiva. V opačnom prípade z neho morča ľahko priberá, a obézne morča je náchylnejšie na niektoré choroby a žije kratšie. Nedajte sa preto obmäkčiť morčacím žalostným kvíkaním, ktorým sa rado dožaduje svojich pochúťok, je to len pre jeho dobro.

4. Pitná voda
Rovnako ako u človeka, aj morčací organizmus tvorí z väčšej časti voda. Mali by ju mať preto stále k dispozícii. Pri dostatočnom množstve zeleného krmiva je síce morča, rovnako ako aj iné hlodavce možné chovať aj bez vody, neodporúčam to však, pretože morča tým trpí, nemôže sa napiť, keď má smäd. Istá chovateľka potkanov napr. spozorovala, že odkedy im začala dávať vodu, prestali byť matky agresívne na svoje mláďatá.
Vodu je dobré vymieňať každý deň, inak sa môžu začať tvoriť riasy. Ak sa začnú tvoriť, je potrebné ich mechanicky odstrániť. Riasy sa najskôr začnú tvoriť dole, poproste niekoho, kto má chudé prsty, nech si dá na malíček kúsok WC papiera či servítky a vytrie to.
Nie je napájadlo ako napájadlo. Na našom trhu je žiaľ, stále dosť aj nekvalitných, ktoré spoznáte jednoducho podľa toho, že z nich začne tiecť, ak sa o ne morča len oprie, príp. keď sa z neho napije, neprestane tiecť a kvapká do klietky. Odporúčam preto zohnať si napájadlo značky Ferplast, s ním sa vám to nestane. Morčatá nebudú mať problém napiť sa, ale bude tiecť len vtedy, keď má. Zoberte si Zlaté Stránky a obvolajte chovprodukty a chovateľské potreby a spýtajte sa, či majú napájadlo práve tejto značky. Najlepšie je, ak sa dá toto napájadlo zavesiť priamo priloženým drôtikom na mreže klietky, lebo sú aj také, ktoré majú časť, ktorá sa strká medzi mreže, toto však ľahko padá. Mne sa posledne nedarilo zohnať napájadlo s drôtikom, a tak som to vyriešila tak, že som sekundovým lepidlom prilepila na vrch malý krúžok, cez to som prevliekla drôtik (viz. obr).
Ak má morča dostatok vody v potravinách, ktoré dostáva, pije málo, alebo vôbec, napriek tomu mu nechajte vodu stále k dispozícii. Je bežné, že niekedy aj niekoľko dní nepije. Inokedy vypije pol napájačky za deň.

 

5. Doplnky výživy
- Suché pečivo. Hoci pre morčatá nemá veľmi výživnú hodnotu, obrusujú si na ňom svoje stále rastúce zuby, čo je veľmi dôležité. Morčatá ho okusujú veľmi radi. Neodporúčam sušiť chlieb, pretože veľmi rýchlo chytá pleseň. Vhodné sú rožky alebo žemle. Neodporúčam však kupovať suché, alebo sušiť ich doma len tým, že sa nechajú niekoľko dní zostarnúť. Na pečive sa totiž už po dvoch dňoch začne tvoriť pleseň, hoci ju vtedy ešte nie je vidno. Vhodné je preto kúpiť čerstvé pečivo a nechať na radiátore, príp. nejako inak rýchlo vysušiť. Toto isté platí samozrejme aj pre ľudí, všetkým nám plesne pomaly škodia! Pravidelná konzumácia plesní podporuje vznik rakoviny. Plesne nie je možné odstrániť ani tepelnou úpravou.
- Suché vetvičky stromov. Môžu sa použiť na obrusovanie zubov miesto pečiva, nie všetky morčatá ich však obhrýzajú. Vyberajte len také, o ktorých určite viete, že nie sú jedovaté.
- Vetvičky vŕby poslúžia ako prírodné antibiotikum. Môžete ich natrhať morčaťu, ktoré má ľahšiu virózu a nepotrebuje nutne normálne antibiotiká. Nezaručujem vám však, že ich morčatá aj budú konzumovať. Listy obtrhajte, nechajte len čisté konáriky. Môže podávať aj ako prevenciu.
- Niekedy môžete kúpiť aj obilninové tyčinky, morčatám chutia a slúžia rovnako aj na brúsenie zubov.
- Soľ na lízanie, morčatám nemusí chutiť, nie je nevyhnutná. Ak ju vaše morčatá ignorujú, môžete ju rozdrviť a pridať kúsok do vody, alebo tým troška posypať ich obľúbené krmivo. Nie je však pre ich život nevyhnutná.
- V chovateľských potrebách sa dajú nájsť rôzne maškrty
- V zime sú dobré klíčky

Vitamín C

Morčatá, rovnako ako ľudia a ako jediné hlodavce si nevedia vitamín C sami vytvoriť, preto musia mať jeho dostatok v potrave. Morča potrebuje denne 20 mg vitamínu C. Ten sa nachádza v zelenine a ovocí. Jednorázového predávkovania sa báť nemusíte, všetok prebytok sa vylúči močom. Vitamín C sa v tele neskladuje, preto je potrebné ho dodávať každý deň. Nie je dobré však dlhodobo predávkovávať morča týmto vitamínom. Jeho nedostatok má za následok zníženú imunitu a náchylnosť na choroby. Ak má morča dostatok tohto vitamínu v potrave, nie je treba mu ho pridávať zvlášť. Ale hlavne v zimnom období, keď je nedostatok ovocia a zeleniny, môže sa pridávať syntetický. V špecializovaných chovateľských obchodoch nájdete vitamín C pre hlodavce. Oveľa lacnejšie vás vyjde, keď kúpite vitamín C pre deti 100 mg tabletky. Ak ho chcete rozpustiť vo vode, vedzte, že vydrží len niekoľko hodín, potom zreaguje a je nehodnotný. Morčatá málo pijú, preto je vhodné rozdrviť jednu tabletku, rozpustiť časť z nej vo vode a podať do papuľky striekačkou. Druhá alternatíva je potrieť im touto vodou nejakú pochúťku, napr. plátok jablka, uhorky. Dbajte, aby mali aj v zime dostatok vitamínu C, práve v tomto období mávajú najviac chorôb. Zvýšený prísun vitamínu C zabezpečte morčaťu vždy, keď je choré, zranené, či gravidnej samičke - 30 mg denne.

Obsah vitamínu C vo vybranom ovocí a zelenine (na 100 gramov):

Paprika (akejkoľvek farby): 190 mg (1 paprika cca 190 mg)
Kiwi: 98 mg  
Brokolica: 93,2 mg  
Jahody: 56,7 mg  
Pomaranč: 53,2 mg  
Citrón: 53 mg  
Karfiol: 46,4 mg  
Mandarínka: 30,8 mg  
Hlávkový šalát: 24 mg  
Reďkovka: 22,8 mg  
Zemiaky: 19,7 mg  
Paradajky: 19,1 mg (1 paradajka cca 29 mg)
Žltý melón: 16 mg  
Hrozno: 10,8 mg (1 bobulka hrozna cca 0,46 mg)
Červený melón: 9,6 mg  
Mrkva: 9,3 mg (1 mrkva cca 9,3 mg)
Banány: 9,1 mg  
Zeler: 7 mg  
Čerešne: 7 mg  
Jablko: 5,7 mg  
Uhorka: 5,3 mg (1 uhorka cca 16 mg)
Šalátová čakanka: 2,8 mg  

 

Pozor na pesticídy a dusičnany!

Pesticídy
-sú látky, ktoré sú určené na likvidáciu škodcov, medzi nimi aj hlodavcov! Preto ich nepodceňujte! Nachádzajú sa na obaloch ovocia a zeleniny, ktorá má plody nad zemou. Preto-
Všetko kúpené zbavte šupky!
A tým myslím naozaj všetko, nielen plody ktoré nerastú v zemi, tie obsahujú iné škodlivé látky. Zemiaková šupka obsahuje vitamíny, ale aj toxíny. Morčatám dávajte len šupku zo zemiakov, ktoré sú prírodne pestované a chemicky neošetrené. Pozor na zelené zemiaky a klíčky, sú jedovaté nielen pre ľudí, ale aj morčatá. Jablková šupka je ťažko stráviteľná a môže obsahovať pesticídy. Obsahuje len malé množstvo vitamínov a pektínu. Šupky zbavte aj uhorky, hrušky a ostatné ovocie a zeleninu. To, čo sa nedá (napr. paprika) poriadne vyumývajte vodou a vydrhnite utierkou. Umývajte aj úrodu zo záhradky, aby sa zbavila špiny a prípadných výlučkov vtákov, ktoré môžu obsahovať choroboplodné zárodky.

Dusičnany
Dusík je prvok, ktorý je nevyhnuté pre všetky živé organizmy. Nachádza sa v rôznych formách. Kým ľudia a zvieratá nevedia využiť dusík z dusičnanov a potrebujú ho v inej podobe, pre rastliny sú najideálnejšie práve dusičnany. Z nich vyrobia zložitejšie zlúčeniny dusíka, ktorý sú schopné prijímať a zužitkovať zvieratá a ľudia. Ľudia však rastliny často prehnojujú a tie nedokážu zužitkovať všetky dusičnany, ktoré ostávajú v rastlinách, a ďalšiu časť potom odplavuje dažďová voda a znečisťuje životné prostredie.
Čo spôsobujú dusičnany? Nakoľko nebola uskutočnená štúdia na morčatách, pozrime, ako pôsobia na človeka.
Dusičnany prijaté v potrave alebo vode sa v ľudskom tele premieňajú na dusitany, a tie sa viažu na hemoglobín miesto kyslíku, čo spôsobuje, že sa ten v tele rozváža v zníženej miere. Kým dospelí a deti nad 3 roky veku s týmto problém nemajú, pretože organizmus si s tým dokáže poradiť rýchlejšie, ako by to mohlo začať spôsobovať problémy, bábätká a deti do 3 rokov sú ohrozenou skupinou. Nadmerný príjem dusičnanov spôsobí nedostatočné zásobovanie organizmu kyslíkom, tzv. syndróm modrých bábätiek, ktorý výnimočne môže končiť aj smrťou. A aj keď smrťou neskončí, prijímanie väčšieho množstva dusičnanov podporuje vznik rakoviny, a to aj u dospelých. Dusitany totiž reagujú s niektorým druhom prijímanej potravy, čo vedie k vzniku rakovinotvorných látok. Okrem tohto, štúdie preukázali, že v oblastiach s väčšou koncentráciou dusičnanov v pitnej vode trpia hlavne deti oveľa častejšie na astmu, cukrovku a dýchacie infekcie. U tehotných žien dusičnany prispievajú k potratom.
A teraz, keď si uvedomíte, o koľko má morča citlivejší organizmus ako človek, dostanete odpoveď na otázku, prečo sú v dnešnej dobe morčatá tak háklivé na choroby, a aj pri najlepšej starostlivosti sa niekedy dožijú len rok alebo dva.
Čo proti tomu robiť? Najväčšia koncentrácia dusičnanov je v koreňovej a listovej zelenine. Listovú zeleninu podávajte morčatám len v malých, občasných množstvách a mláďatám vôbec nie! Čo sa týka koreňovej zeleniny, až 90% dusičnanov sa nachádza v obale, vo valci uprostred len 10%. Mláďatám podávajte len ten valec, dospelým morčatám najlepšie tiež, ale im môžete podať aj celú koreňovú zeleninu, nie však veľmi často! Zemiaky obsahujú len malé množstvo dusičnanov. Naopak najviac ich je v šaláte a čínskej kapuste, tieto najlepšie nepodávajte, alebo aspoň v minimálnom občasnom množstve.
Pre nedostatok slnečného žiarenia je z hľadiska dusičnanov najnebezpečnejšia tzv. rýchlená - jarná alebo zimná zelenina. Vtedy je lepšie podávať morčatám vo väčšom množstve klíčky, ktoré si sami vypestujete na okne, na jar je ideálna žihľava, ktorá sa nechá vysušiť, aby nepŕhlila. Obsahuje množstvo vitamínov a plnohodnotných látok.
Dusičnany v pitnej vode predstavujú takisto veľký problém. Ak chcete zistiť, koľko vám ich tečie z vodovodného kohútika, dá sa to špeciálnym testom na dusičnany, ktorý zoženiete v špecializovaných predajniach. V nich takisto kúpite aj špeciálne filtre na vodu, ktoré ju zbavujú nielen dusičnanov, ale aj rôznych iných toxínov, čo prospeje nielen vášmu chlpatému miláčikovi, ale všetkým členom domácnosti.

Koľko krmiva denne morča potrebuje?


Morča žijúce vo voľnej prírode je v menších dávkach počas celého dňa. Dávajte preto vášmu morčaťu stále menšie množstvá rôzneho krmiva. Morča musí mať takisto dostatok pohybu, lebo keď stále sedí v malej klietke nudí sa a zožerie viac, ako potrebuje. Príliš tučné morča je ohrozené na zdraví a skôr zomrie. Zbytky jedla, ktoré morča neskonzumuje raz denne vyberajte z klietky, aby sa nezačalo kaziť. To by ho ohrozilo na živote, ak by takúto potravu skonzumoval.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Trávenie

Odchod potravy zo žalúdka začína po hodine a trvá 7 hodín. Celkový prechod krmiva črevom môže trvať aj týždeň, preto zmena zloženia krmiva môže ľahko spôsobiť tráviace ťažkosti. Nerobte preto žiadne veľké zmeny v kŕmení, každá zmena musí prebiehať postupne a pomaly. Ak napríklad idete do jedálnička pridať sezónne ovocie, nedajte mu naraz veľa, ale pridávajte ho postupne.

 

Vlastný trus ako potrava

Ak má morča zostať zdravé, musí požierať svoj vlastný trus. Morča má dva druhy výkalov a to pevné a redšie. V priebehu trávenia je potrava posúvaná zo žalúdka a tenkého čreva do čreva slepého, ktoré je jednou z najdôležitejších súčastí trávenia vlákniny. Tu žije črevná mikroflóra, ktorá dokáže vlákninu rozložiť a tvorí i vitamíny, predovšetkým B a K. Pretože čas k úplného rozloženiu vlákniny nezodpovedá času priechodu črevom, tak je u hlodavcov práve jav, ktorý sa nazýva koprofágia dôležitý k tomu, aby vláknina bola úplne využitá. Tzn., že obsah slepého čreva (nie celkom strávená vláknina, vitamíny B a K, čiastočne i mikroflóra a i. je tekutý a tvorí práve ten redší trus, ktorý morča ešte raz skonzumuje a využije. A až potom je vo forme pevných bobkov vylúčený finálne von.

Novorodené mláďatká požierajú trus svojej matky, tým si vytvoria svoju mikroflóru.

 

Ako zistím, že má morča nadváhu?

Ak má niektoré z týchto znakov, začnite s diétou:
1. Málo sa pohybuje, skoro stále sedí na jednom mieste.
2. Žerie veľa kŕmnych zmesí zložených zo zŕn.
3. Má veľké brucho

Riešenie: diéta
V žiadnom prípade neobmedzujte morčaťu ovocie, zeleninu a zelené krmivo, ani seno. Obmedziť musíte len hotové kŕmne zmesi zložené zo zŕn, z tých najviac priberá. Zabezpečte morčaťu výbeh, najlepšie každý deň. Ak sa morčaťu nechce hýbať, lebo je zlenivené, zabezpečte mu morčacieho kamaráta, najlepšie mláďa (tie vždy radi behajú) aby mohli behať spolu a zabávať sa. Výborným diétnym krmivom sú jablká, obsahujú málo cukru a veľa vitamínov. Mali by sa preto stať základnou zložkou stravy pri diéte. Ďalšie vhodné krmivo sú uhorky a melóny.

 

Aká samička je vhodná na pripustenie?

 Samičky sú pohlavne zrelé od 2. mesiaca života a samčekovia od tretieho. Pohlavná aktivita sa však môže prejavovať už od prvého mesiaca, mnohé samičky môžu v tomto veku už otehotnieť. Je však riziko pripúšťať tak mladú samičku, tehotenstvo nemusí dobre znášať a môže uhynúť. Žiaľ, v chovproduktoch majú spolu morčatá bez rozdielu pohlavia a veku. Preto je častý jav, že chovateľ si donesie domou mladú maličkú samičku a neskôr zistí, že čaká mladé. U samcov nakope so samicami zas dochádza k bitkám, čo ich stresuje a získavajú zranenia, ako rozhryznuté ucho.  

Pri plánovanom chove nepripúšťami samičku, ktorá má menej ako 3 mesiace a váži menej ako 500 gramov. Práve 3 mesiace je vek, kedy dosiahnu pohlavnú dospelosť. Prvorodička by zároveň nemala rodiť neskôr, ako v 12. mesiaci veku života. Po tomto veku dochádza k vytvoreniu pevného spojenia panvových kostí v stydkej oblasti. U mladších morčacích slečien je toto spojenie chrupavkovité, teda dostatočne pružné a pôrodom mláďat sa rozšíria a neskôr po spevnení zostávajú pôrodné cesty širšie. U ročných a starších nerodiacich samíc toto nenastane, pôrodné cesty zostanú relatívne úzke a pri pôrode i normálneho plodu môže dôjsť k dystokii (plod uviazne v pôrodných cestách, nejde vytlačiť) a konečným riešením je cisársky rez. Ak však samica rodí vtedy, keď je majiteľ mino domu (čo býva veľmi často), nemôže jej zabezpečiť rýchlu pomoc a samica i s mladými hynie. Samozrejme nie je pravda, že úplne všetky staršie nerodiace samičky budú mať problémy, pretože sú i prípady 2 - 4 ročných samíc, ktoré porodili bez problémov prvý krát, napriek tomu sa neodporúča pripúšťať samičku, ktorá ešte nerodila po dosiahnutí jedného roku.

Kedy ešte nepripúšťať samičku:

1. Je chorá, alebo menej ako 3 mesiace po chorobe. - Pravdepodobne by neprežila.
2. Má oslabenú imunitu. - Graviditu by zrejme neprežila ani ona, ani mladé.
3. Jej jedálniček je chudobný na živiny a vitamíny (hlavne vitamín C). - Oslabená imunita.
4. Vieme, že samičkina matka odvrhla svoje mladé a nechcela sa o ne starať, tie boli vychované na umelej strave alebo ich prichýlila iná samica. - Je veľmi pravdepodobné, že scenár by sa opakoval, nezáujem matiek o potomstvo je vo viac ako 50% prípadoch dedičný! 

Ďalšie pravidlá:

1. Nepáriť medzi sebou príbuzných, ako matku a syna, otca a dcéru či súrodencov. Vyhnime sa radšej i páreniu vzdialenejších príbuzných, ako nevlastní súrodenci a pod. - Pri prvom vrhu nemusí byť nič viditeľné, mláďatá však môžu mať oslabenú imunitu. Ak by sa ďalej príbuznensky krížili, imunita by bola stále slabšia až by mohli vzniknúť vrodené anomálie, ako deformácie končatín, vnútorných orgánov, chýbajúce oči a pod. Mnoho chovateľom sa už stalo, že neustriehli správny odstva mladých a otec nakryl dcéru, menej pravdepodobný je scenár, že syn nakryl matku. Ak sa také nieči stane, nemusíte hneď robiť paniku, ak neboli predtým príbuzensky krížení, mladé deformované nebudú a nie je ani vždy pravidlom, že budú na celý život oslabené. (Príklad: nezodpovedný chovateľ urobil zo súrodencov pár a nechal ich stále mať spolu mladé. Jedno z ich mláďat (samička) bola neskôr spárená s nepríbuzným morčaťom, narodila sa z toho samička, ktorá však bola hneď ako maličká nakrytá svojím otcom. Vznikli dve mladé - samec a samička. Samec bol v poriadku, samička mala zdeformované nohy a do roka uhynula.)
2. Ak si zaobstaráte novú samičku, nenechajte ju hneď nakryť, aj keby mala na to vek. Počkajte minimálne mesiac a pozorujte ju, či je zdravá, nemá žiadnu skrytú chorobu ani problém s imunitou. Okrem toho, každé morča má zo zmeny prostredia stres, musí si najskôr zvyknúť. A stres je v tehotenstve vždy nevhodný, znižuje odolnosť matky, ktorá môže ochorieť na nemoc gravidných - toxémiu (popísané nižšie).
3. Už pred plánovaním otehotnením je dobré samičke vytvoriť vhodné podmienky. Nesmie byť v strese, najlepšie, keby mala výbeh, aby mohla behať. Neprekrmujte ju, obézna samica je veľmi riziková a to hlavne ale nielen keď čaká mladé.  Mala by mať však pestrú stravu bohatú na vitamíny a dostatok vitamínu C. Hlavne v zimnom období je nutné pridávať vitamíny umelo (nielen gravidným). Vyhýbanie sa stresu zmanená aj to, že nebude žiť spoločne s morčaťom, s ktorým sa neznáša. Bude mať k dispozícii domček, do ktorého sa bude môcť kedykoľvek skryť. Riziko - toxémia alebo iná choroba.
4. Nikdy nepripúšťajte samičku, ktorá už rodila a mala problémy v gravidite alebo popôrodnom období. Napr. nevedela porodiť plod a musela absolvovať cisársky rez, dostala po pôrode nejakú chorobu z dôsledku oslabenia imunity (často to býva zápal maternice).
5. Udržiavať klietku v čistote! 

V číslach:

 Prvá gravidita:
3. až 12. mesiac života 
 Posledný pôrod:  Záleží od kondície. Ak si nie ste istý, napíšte mi.
 Počet vrhov do roka:  2, 3 (ak samica rodí často, vyčerpá sa, oslabí, ochorie a môže uhynúť)

Háranie
Háranie sa u morčacích dám opakuje v 15 až 17 dňových intervaloch. Nástup po pôrode je za 2 - 15 hodín. V prípade, že chováme gravidnú samičku a samca spoločne, je vhodné samčeka pred pôrodom oddeliť, lebo často využíva ihneď prvú príležitosť k nakrytiu a za dva mesiace máme doma nové mláďatá, čo zdraviu samice veľmi neprospieva. Pri chove viacerých samíc spolu môžeme často zistiť háranie (sú i chovatelia, ktorí majú len jednu samičku a háranie určia so 100 % presnosťou). Hárací cyklus začína tzv. proestrom, pri ktorom sú samičky aktívnejšie, môžu naháňať ostatné samice, kývu sa zo strany na stranu a vydávajú zreteľné brumlavé zvuky (správajú sa ako keď samec imponuje samičke). Nástupom pravej ruje sa samičky prehýbajú v chrbte, vyvyšujú zadnú časť tela s rozširovaním vulvy, na ktorej môžeme zbadať belavý hlien, ktorý je produkovaný bunkami maternicového krčku. Nie každá samica sa však v ruji prejavuje, niektoré sa aj vtedy správajú úplne normálne a chovateľ nemá šancu nič zistiť. Vlastná ruja trvá len 6 - 11 hodín.

Nahováranie
Samec samičke imponuje stále, aj keď sa nehára. Keď sa však hára, samec to okamžite vycíti a snaží sa na samičku vyskočiť. Samec dvorí samičke tak, že vydáva brblavé zvuky, krúži okolo svojej vyvolenej a predvádza jej tanec lásky, pohupuje sa, kýve zadkom zo strany na stranu, prešlapuje z nohy na nohu. Oňucháva samičke pošvu. Ak sa tá nehára, dá mu to najavo, rozčuluje sa, samca bije a očúra ho priamo do tváre. Ten je však neoblomný, ak sa dáma jeho srdca vyciká, dokáže dlhú chvílu stráviť ovoniavaním jej moča. Samec si ju značkuje tiež močom, pomaly krúži okolo nej, brble a tancuje, keď naraz zdvihne nohu o svoju vyvolenú ociká.

Niektoré morčatá, a hlavne samičky zvyknú ocikať prúdom moču každého, kto sa im dotkne zadku a im to nie je príjemné, ľudskú ruku nevynímajúc. Niekedy sa spoločne chované samičky stále ocikávajú.

Párenie
Samičkino správanie sa zmení, ak sa práve hára. Zodvihne zadoček a nastaví ho tak, aby na ňu mohol vyskočiť, no a ten sa nenechá dva krát prehovárať a hneď to využije. Vyskočí na ňu a nasleduje párenie. Samcovi sa zväčší penis, aby ho mohol vsunúť do pošvy. Samček pri párení vydáva brblavé zvuky a samička niekedy tiež. Samotný akt trvá krátko, len pár sekúnd a samec pracuje veľmi rýchlo. Po dokonaní aktu dôjde k výronu semena sa obaja začnú čistiť a umývajú si oblizovaním pohlavné orgány. V prípade, že dôjde k úspešnému krytiu, nájdeme na vonkajších pohlavných orgánoch samice tzv. zátku, ktorá má gumovitú alebo voskovitú konzistenciu. Jedná sa o produkt samčích prídatných pohlavných žliaz. Funkcia zátky je ochrana pred presakovaním spermatu a jeho jednoduchšie uchovávanie, zefektívňuje transport spermií a chráni pred oplodnením iným samcom.

Plánované krytie: Ak dáte samičku spoločne so samcom za účelom nakrytia, nie vždy máte možnosť vidieť párenie a teda neviete, či samička bola alebo nebola nakrytá. V tomto prípade ich nechajte spolu aspoň 3 týždňe, po tomto čase sa môžu oddeliť a samička je na 99 % narkytá.

Ja som sa stretla len s jedným prípadom, kedy samica nespolupracovala a nechcela samca nechať na seba vyskočiť, ani keď sa hárala. Pokiaľ bol samec mladý a teda malý, nepomohol si, samica ho vždy odohnala a zadoček si schovávala do rohu. Keď bol samec dospelý, nepomohla si zase ona, on ju jednoducho znásilnil. Samica pred ním utekala ako sa dalo a keď ju znásilňoval, vrieskala, jako by ju z kože drali. Ďalej však prebiehalo všetko jako v ostatných prípadoch. Samica otehotnela, priviedla na svet mláďatá, o ktoré sa s láskou starala.

Samec pri dvorení samičke vydáva dosť silný zápach. Preto, keď idete kryť, musíte počítať s tým, že v izbe to bude stále cítiť, minimálne prvé dni, kým sa samec trocha neukludní.

Možné problémy:
1. Samec je impotentný, nemá žiadne libido (záujem o samicu).
2. Samec je neplodný.
3. Samica je neplodná. 
4. Samec je príliš mladý a malý, samica ho neakceptuje.

Tieto problémy sú však vzácne, väčšinou všetko prebieha v poriadku. Na to, že u ľudí má pomaly každý tretí pár problém s plodnosťou, u morčiat je v 99 % všetko v poriadku. V prvom prípade (impotencia) nemá zmysel niečo riešiť, samca treba vyradiť z rozmnožovacieho cyklu. Ak neviete, či je neplodný samec, alebo samica, pripustite samicu s iným samcom a samca s inou samicou. Neplodnosť môže zapríčiniť viacero vecí, niektoré sa dajú liečiť veterinárom. Zoznam možných chorôb zapríčiňujúcich neplodnosť u samcov i samíc nájdete neskôr na tejto stránke. Problém môže nastať aj vtedy, ak k doslepej samici pripustíte príliš mladého samca, ktorý je o dosť menší. Malý sa síce bude snažiť, ale niektoré samice takéhoto partnera neakceptujú a nedajú sa ním nakryť. Preto nemusí byť šťastné riešenie požičať si samca na krytie z chovproduktu, keďže tam predávajú väčšinou len mláďatá.

 

Gravidita

Po úspešnom krytí pokračuje život morčacej samičky ako obvykle. Prvým príznakom gravidity môže byť absencia novej ruje za 16 dní. Je možné pokúsiť sa zistiť graviditu vážením. V pravidelných intervaloch samičku vážime, približne od 4 týždňov gravidity je nárast hmotnosti značný. Výhodou váženia je znalosť vývoja váhy, čo sa nám hodí v období pred pôrodom. Pri úbytku na váhe skôr odhalíme možné onemocnenie, z nich najzávažnejšie je toxémia gravidných samíc. Diagnostiku gravidity môže urobiť i veterinárny lekár pomocou ultrasonografického prístroja pri cca. štvortýždňovej gravidite.

Od 5. týždňa samička zväčšuje stále viac objem svojho bruška.

Od 7. týždňa môžeme pozorovať pohyby mláďat, ktoré sú čím ďalej tým viac zreteľnejšie. V prípade súžitia so samčekom je toto obdobie najvhodnejšie k jeho oddeleniu. Samičky potrebujú kľud a nie neustále odrážať brumlanie samca.

Približne 14 dní pred pôrodom, teda ešte v priebehu pobytu v maternici malé morčiatka otvárajú oči. Zaujímavosťou je i výmena zubov mláďat, ktorá prebieha taktiež v priebehu vnútromaternicového vývoja. Mliečne zúbky sa zakladajú v oboch čeľustiach, postupne sa rezorbujú a vymieňajú za trvalé. Mláďatká sa potom rodia s čerstvo prerezanými trvalými rezákmi, stoličkami (posledná stolička je úplne prerezaná v 7. dni veku).

Okolo 9. týždňa gravidity sa začnú pripravovať pôrodné cesty. Panvové kosti sa rozširujú a skúsení chovatelia sú schopní toto zistiť priložením prsta pred predný okraj vulvy, v mieste symfýzy (spojenie panvových kostí). Šírka približne na 1/2 - 1 palec signalizuje pôrod za 24 - 48 hodín. Existujú ale i prípady, kedy sa panvové kosti roztvoria 7 - 10 dní pred pôrodom, bez akýchkoľvek problémov.

Ku koncu gravidity sa celkom fyziologicky znižujú pohyby plodov, pretože nemajú dostatok miesta k pohybu. Dôležité je sledovať samicu, či sa kŕmi, je veselá a komunikuje. Pri znižovaní váhy, nechutenstve, apatii sa môže jednať o toxémiu, návšteva veterinárneho zariadenia je nevyhnutná, ale väčšinou s nepriaznivou prognózou.

Gravidita trvá priemerne 65 dní (59 - 75 dní). U viacpočetných vrhov je doba kratšia a u málopočetných naopak dlhšia. Kratšia gravidita je i u prvorodičiek.

Mláďatá, ktoré sa narodia pred 52. dňom sú nezrelé a nedajú sa zachrániť.


Starostlivosť o gravidnú samičku:

- zaobstarať denne aspoň 30 mg vitamínu C v strave alebo aj synteticky (negravidná potrebuje 20 mg)
- zabezpečiť dostatok pohybu
- neprekrmovať, nemusí jesť viac, ako zvyčajne (prekrmovanie zvyšuje riziko vzniku toxémie)
- nevystavovať samičku žiadnym stresom, nesmie žiť s morčaťom, s ktorým sa neznáša (riziko toxémie, alebo potratu)
- žiadna iná špeciálna starostlivosť nie je potrebná

  Pôrod Na začiatok trochu teórie, pôrod má tri časti, a síce otváraciu, vypudzovaciu a fázu čistenia, ktorá je spojená s odchodom lôžka (placenty). Posledné dve menované fázy u morčiat splývajú v dôsledku pôrodu viacerých mláďat. Otváracia fáza môže trvať rôznu dobu, pôrodné cesty sa rozširujú až na 2,5 cm. Nasleduje vypudzovacia fáza, kedy dochádza k vlastnému porodeniu mláďat a všetko je ukončené odlúčením placenty. Mláďatá sa rodia plne osrstené, vidiace, schopné od druhého dňa prijímať tuhú stravu a veľmi dobre sa pohybujúce.   Normálny pôrod je rýchly, trvajúci približne 15 - 40 minút v závislosti na počte mláďat. Intervaly medzi jednotlivými mláďatkami sú okolo 5 minút. Samička pred pôrodom prijíma menej potravy, menej sa tiež pohybuje a môže rýchlejšie dýchať. Niektoré samičky sa môžu snažiť vyprázdniť tlsté črevo a konečník, a tak môžeme nájsť väčšiu hromádku bobkov. Nedá sa s presnosťou povedať, že k pôrodu dochádza viac v noci ako vo dne, skôr než doba, je podstatný kľud a pohoda samice. Na rozdiel od väčšiny cicavcov, morčacia samička rodí "posediačky" a mláďa tak jednoduchšie kĺže z pôrodných ciest. Čo sa týka množstva výtoku a krvi behom pôrodu, nie je nijak veľké. Za normálnych okolností môžeme objaviť len malé kvapky krvi a vlhkú podstielku od plodovej vody. Každé mláďa má svoj "mechúrik" s plodovou vodou, takže mierny výtok sa opakuje s každým porodeným mláďaťom. Morčiatka sa rodia najčastejšie hlavičkou dopredu, samička sa snaží okamžite prehryznúť plodové obaly, hlavne v okolí nozdier, aby sa morčiatko mohlo nadýchnuť, ďalej prehryzne pupočnú šnúru a maličkého olíže a osuší. S každým mláďaťom by mala vyjsť i placenta, ktorú samička zožerie. Je to inštinktívne chovanie, z dôb, kedy morčatá žili v divokej prírode a akýkoľvek pach krvi alebo iných zbytkov po pôrode, príp. mŕtvo narodené mláďatá, mohli prilákať predátorov. Tiež zožratím lôžka samička získava oxytocín, ktorý je obsiahnutý v placente vo veľkom množstve a podieľa sa na spustení mlieka a podpore kontrakcie maternice (pôrod ďalších mláďat alebo odchod lôžka). Pri chove viacerých samíc v jednej skupine sa na očisťovaní mláďat môžu podieľať i ostatné "tety" a pomáhať tak rodiacej samici. Niektorí chovatelia chov viac gravidných samíc spoločne neodporúčajú, pretože majú skúsenosti s načasovaním pôrodu všetkých takto spoločne chovaných samíc na rovnaké obdobie, a to i v prípade, že mláďatá ešte nie sú vyvinuté do pôrodnej zrelosti a tak prídu o vrh. Ja zatiaľ podobné skúsenosti nemám. U prvorodičiek sa môžeme stretnúť s nedostatočnou starostlivosťou o novorodencov, potom musíme sami zaistiť všetko potrebné. Mláďa treba vybrať z plodových obalov, otrieť nozdry a papuľku, skontrolovať jeho životné funkcie, osušiť ho, ošetriť pupočnú šnúru - prerušiť ju cca 1 cm od bruška a vydezinfikovať napr. betadinom, septonexom atď. Každé mláďa musí do 12 hodín začať prijímať potravu, ak k tomuto nedôjde, je nutné ho prikrmovať. Po skončení normálneho pôrodu môžeme sledovať idylku, ktorá býva častým námetom fotografií matiek s mláďatami - odpočívajúca samička a pri nej naskladané miniatúry. Ešte 1 - 2 dni po pôrode môže z rodidiel odchádzať výtok, ktorý ale nesmie zapáchať. Problémy sa dajú očakávať ak: - gravidita trvá viac než 72 dní, pohyby mláďat celkom ustali; 
- samička tlačí viac ako 10 minút a neporodí žiadne mláďa;
- krváca viac ako je množstvo čajovej lyžičky;
- samička je vyčerpaná a skúša to vzdať, i keď ešte neporodila všetky mláďatá;
- placenta neodíde s každým mláďaťom. Platí, že každý plod má svoju placentu. Je dôležité si uvedomiť, že samička ihneď placentu konzumuje, takže ak nesledujeme celý pôrod, nemôžeme si byť istí, či došlo k zadržaniu lôžka. Ale ak aj pôrod sledujeme, samička placentu často zožerie okamžite, čiže si ju vôbec nemusíme všimnúť. Pri zadržaní placenty má samička výtok, stáva sa apatickou a nestará sa o mláďatá;
- samička je cítiť po acetóne, teda podobne ako odlakovač na nechty, a to predovšetkým v období 2 týždne pred a 2 týždne po pôrode - toxémia gravidných samíc;
- z rodidiel vyteká väčšie množstvo krvi, výtok zapácha alebo čistenie presahuje 4. - 5. deň po pôrode. Vo všetkých uvedených prípadoch treba urýchlene navštíviť veterinára! MVDr. Denisa Vítková Starostlivosť o mláďatá
  Ak prebieha všetko bezproblémovo, nie je potrebné veľmi zasahovať do starostlivosti samičky o mladé. Matka mladé po pôrode vyčistí a prikryje svojím telom, čo je veľmi dôležité, inak by došlo k podchladeniu mláďatka a jeho úhynu. Ak vidíte, že matka sa nezaujíma o mladé, vezmite ho a pristrčte jej, mala by sa ho hneď ujať. Môže sa to stať najmä pri pôrode viacerých mláďat, kedy sa môže jedno zapatrošiť. Mláďatá sa pokúšajú hrýzť už pár hodín po pôrode, a na druhý deň už okrem sania materského mliečka konzumujú postupne aj tuhú potravu. Matka spolu s mláďatami by mala mať pokoj, môže bývať spolu s inými samicami, ale iba vtedy, ak sa bezproblémovo znášajú. Kojaca samica potrebuje 30 mg vitamínu C v potrave, alebo aj synteticky. Nie je dobré dávať na dno klietky seno, lebo mláďatá si ho často pichnú do oka, čo môže viesť až k oslepnutiu na postihnuté oko. Seno je dobré dať do priehradky na to určenej. Ak si mladé predsa len oko napichne, spoznáme to v počiatočnom štádiu podľa toho, že na neho stále žmúri, na druhý deň sa mu už objaví biela škrvna na oku, ktorá ak sa nelieči, rozširuje sa, čo môže viesť k vytečeniu oka. Treba si zaobstarať Optalmo-septonex a natierať to do oka aspoň 5x denne, alebo Optalmo-Framykoin 3x denne, až kým biela škvrna úplne nezmizne. Dobré je podávať v čase liečby aj probiotiká. Mláďatá potrebujú matkine mlieko na prežitie. Ak sú odstavené od matky skôr, ako v dvoch týždňoch, hynú. Hoci nie hneď, ale takto skoro odstavené mláďa, ak nie je extrémne silné po pár dňoch od odstavu hynie, hoci predtým konzumuje tuhú potravu a správa sa normálne. Niektoré chovprodukty robia chybu, že vykupujú príliš mladé mláďatá, lebo chovatelia chcú čo najmenšie. Chovateľ, ktorý si takéto mladé kúpi sa nestačí diviť, prečo mu pár dní po kúpe toto mláďa bez príčiny odumrelo. Preto treba kupovať staršie mláďatká, ak o tie maličké nebude mať nikdo záujem, prestanú ich vykupovať. Mláďatká prestávajú piť matkine mlieko postupne, a úplne prestanú okolo štvrtého či piateho týždňa. Táto doba je vhodná na odstav mláďat. Ak sú vo vrhu aj samčekovia, mali by sa určite teraz odstaviť, aby nenakryli matku.   Choroby Choroby u morčiat majú väčšinou veľmi rýchly priebeh, nakoľko majú malý organizmus. Nezriedka sa stane aj to, že majiteľ nájde svoje zvieratko mŕtve bez toho, aby malo predtým nejaké príznaky ochorenia. Ak sa u nich nejaká choroba prejaví, treba začať okamžite s liečbou. Choroba má aj rýchly koniec, či už úspešný alebo nie (pokial sa nejedná o chronické ochorenia). Veterinári na Slovensku
Chovám morčatá už od mala, cez 15 rokov a môžem povedať, že od čias socializmu sa toho vo vedomostiach väčšiny z nich veľa nezmenilo. Hoci morča je ako laboratórne zviera prebádané skrz-naskrz, pre väčšinu veterinárov je veľká neznáma a mnohí o ňom nevedia viac, ako že je to nejaké malé chlpaté čudo. Žial bohu, väčšina z nich s tým nemieni nič robiť. Morča je pre nich nezaujímavý pacient. Nedá sa na ňom tak zarobiť ako na psoch, mačkách a iných väčších a zvieratách. Okrem toho nie je až tak rozšírené, ako tieto dve zvieratá, čo ale neznamená, že nie je rozšírené dosť. Vo veľa rodinách zomierajú zbytočne títo malí zvierací miláčikovia, lebo veterinár im namiesto vyšetrenia pichne vitamíny.
Aby som však nehádzala všetkých do jedného vreca, nájdu sa aj takí, ktorí majú záujem pomáhať aj menším zvieratám a niečo sa o nich aj naučia. Veterinári majú možnosť čerpať zo zahraničných zdrojov, ktorých je veľa, napriek tomu nepoznám na Slovensku ani jedného, ktorý by sa dokonale vyznal v ich chorobách. Preto odporúčam riadiť sa hlavne radami na tejto stránke, vytlačiť ich a doniesť svojmu veterinárovi. Ak poznáte nejakého schopnejšieho veterinára, ktorý má ľudský prístup a vyzná sa v morčatách,
napíšte mi. Uverejním ich na tejto stránke, aby aj iní chovatelia vedeli, kam môžu ísť.   Rozdiel medzi obyčajným a čistokrvným morčaťom
Obyčajné:  Čistokrvné:
špicatá hlava  guľatá hlava
špicatý, dlhý nos plochý nos
stojaté uši  uši priliehajúce k telu
podlhovasté, často kostnaté telo  guľaté telo
Platí rovnaké pravidlo, ako vo svete psov a to, že nečistokrvné morčiatka sú o čosi odolnejšie ako čistokrvné (ak tie samozrejme nie sú krížené príbuzensky). U čistokrvného morčaťa kúpeného z chovateľskej stanice máte tú výhodu, že budete poznať jeho predkov, nebude zavšivené ani choré a samica nakrytá.  

 

Saténové morčatá

Je to druh morčaťa so zvláštnou štruktúrou srsti, ktorá je vďaka dutým chlpom veľmi lesklá a veľmi jemná na dotyk. Môže byť v akejkoľvek rase, teda krátkosrsté, rozetové, dlhosrsté. Saténová srsť je krásna a tým žiaľ, končia všetky prednosti týchto morčiat. A ďalej musím písať len negatíva. Niečo o tom vypovedá už fakt, že dve saténové morčatá sa nesmú spolu krížiť. Mláďatá by totiž boli s najväčšou pravdepodobnosťou degenerované, neschopné prežiť. Môže sa krížiť len satén s morčaťom, ktorý má satén gén (SG). Z tohto spojenia vznikne asi 50% mláďat so saténovou srsťou a 50% na pohľad obyčajných morčiat, ktoré sú nositeľmi SG. Zo spojenia SG + SG môžu vzniknúť saténové morčatá, morčatá s SG i bez neho.

Nedostatok vápnika
Veľký problém saténových morčiat je nedostatok vápnika. Samica, ktorá porodí mláďatá môže mať často asi za 10 dní po pôrode hypokalcemický záchvat. Je to tým, že mláďatá majú sklon pri kojení vyčerpať z matkinho tela viac vápnika ako iné plemená. Saténovým samiciam je preto vhodné pridávať vápnik do vody 2 týždne pred pôrodom a 2 týždne po ňom. Vhodný je tiež roztok melasy zriedený vodou tak, aby mal farbu slabého čaju. Niekedy sa žial, nepodarí týmto potiažam napriek akejkoľvek starostlivosti predísť. Doporučená denná dávka vápnika je 100 mg na deň.

OSTERODYSTROPIA (kostná choroba saténových morčiat)
Je to choroba kostí, ktorá často postihuje saténové morčatá a dá sa zistiť röntgenom, hoci ešte navonok sa môže zviera javiť zdravé. Je podozrenie, že ide o ochorenie dedičné. Kostiam chýba vápnik a celá kostra mäkne a mení sa. Nejedná sa o chyby v stravovaní, ani o choroby ľadvín. Táto choroba sa nedá zastaviť, ani vyliečiť. Začína sa väčšinou prejavovať v 1,5 až 2 rokoch. Ale ani ak morča prežije tento kritický vek, neznamená to, že má vyhraté.

Príznaky: úbytok na váhe, krívanie, častý odpočinok (niekedy so zadnými končatinami vo vzduchu), problémy pri kŕmení, pretože sú postihnuté aj čeluste a lebka.

Čo to znamená pre chovateľa?
1. U veterinára zistiť presnú diagnózu. Pri RTG sú vidieť predovšetkým zmeny na lebke a stehnách.
2. Ak je diagnóza jednoznačná, ušetriť zviera liečby.
3. Keď začne mať bolesti, nechať ho uspať.

Chov saténových morčiat je pomerne nový a chýbajú skúsenosti. Stále nie je isté, či všetky tieto morčatá budú trpieť touto chorobou, alebo sa postupne toto plemeno geneticky vyčistí, keď sa bude často krížiť s obyčajnými morčatami a tým získa väčšiu imunitu. Ak by sa zistilo, že všetky tieto morčatá ochorejú touto chorobou a nedá sa tomu predísť, bude vydaný zákaz ich chovu. V Nemecku a Rakúsku ich už začali označovať ako "satinproblem". Uvidíme, ako to s nimi dopadne.

 

Slovenské chovateľské stanice:

•  Piggyland z Martina (dlhosrsté plemená)
  
http://piggyland.morcata.sk

•  Cavia Zahva z Hornej Stredy pri Piešťanoch
  (cez 100 chovných morčiat, rôzne plemená)
   
http://www.sweb.cz/zahva

•  Bahia Teddy, pri Bratislave (rôzne plemená)
 
http://www.bahiateddy.wbs.cz/

•  Salome z Bratislavy (dlhosrsté plemená)
 
http://www.chssalome.estranky.cz/

•  Cavia Silvia z Považskej Bystrice (plemeno US teddy, peruánec)
  
http://www.caviasilvia.szm.sk

•  Baileys z Pezinka (skinny)
  
http://www.baileys.weblahko.sk/

•  Lilly z Bratislavy (US teddy)
 
http://www.lilly.websnadno.cz

Ponuka pre CHS a budúce CHS: môžete si dať vaše stránky na môj web, vaša adresa bude vasaCHS.morcata.sk s možnosťou e-mailu vasaCHS@morcata.sk, to všetko zadarmo a k dispozícii budete mať neobmedzený priestor. Kontaktujte ma na e-mail morcata@morcata.sk. Môžete ma kontaktovať, aj keď máte stránku o morčacom maznáčikovi a chcete ju dať za rovnakých podmienok ku mne.

Stránky v slovenčine:

•  Virtuálny cintorín zvierat
  Pochovajte vašeho miláčika na web
  
http://www.cintorinzvierat.prometheus.sk/

•  Ifauna
  Inzeráty na rôzne zvieratá
  
www.ifauna.sk

Stránky v češtine:

•  Zoznam českých chovateľských staníc (cez 100), popis čistokrvných morčiat, klub morčiat, registrácie chovateľských staníc
  
www.klubmorcat.cz

•  České diskusné fórum o čistokrvných morčatách (diskutujú české chovateľské stanice)
  
www.kralici.cz/morcata

•  Choroby morčiat (stránka MVDr. Denisy Vítkovej)
  
http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/inemoci.htm

 

Stránky v angličtine:

•  Choroby morčiat
  
http://www.guinealynx.info/main.html

•  Bývanie pre morčatá 
  Ako doma zmajstrovať bývanie pre morča, návrhy obydlí
 
http://cavycages.com/

•  Zvuky morčiat
  
http://www.treenspigs.com/fun/media.html

 

Stránky v nemčine:

•  Všetko o morčatách
  
http://www.diebrain.de/I-index.html

 

.

 

 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok